Véget érhet az M4 Sport tündöklése: a BL-t és az EL-t már elvették, következik a magyar foci?
Nagyon úgy néz ki, hogy vége az M4 Sport tündöklésének.
Nem lennék őszinte, ha most azt írnám, a fene se gondolta volna, hogy fenekestül felfordul a közmédia élete májustól. És mióta megtörtént a váltás, elég sokan, elég sok helyen beszélnek arról, mi lesz az MTVA-val, mi lesz a hírszolgáltatással, a szórakoztató műsorokkal, és persze a sporteseményekkel.
Ez a cikk most utóbbiról szól, pontosabban arról, hogy
az RTL és a Sport TV elvitte a közmédiától azt a két nagy európai kupasorozatot (a BL-t és az EL-t), ami nézetséget szállított a csatornának - és akkor most a Forma 1-et ne vegyük számításba.
Pedig talán néhányan emlékezhetnek, közel egy évvel ezelőtt Székely Dávid, a sportcsatorna főszerkesztője, vagy ha úgy tetszik, csatornaigazgatója még arról beszélt, hogy idén visszaszerezhetik a Bajnokok Ligája közvetítési jogait.
Innentől szó szerint idézzük a nyilatkozatát.
„A mai napig fáj, és sajnálom, hogy kevesebbekhez jut el mondjuk jövőre Szoboszlai Dominik és Kerkez Milos egy-egy meccse a Bajnokok Ligájából. Az első reakcióm az volt, hogy nem is értettem, valaki másként számolt, és azt gondolta, neki ennyiért megéri. A lelkiismeretem azért tiszta, mert a vaklicitben a miénk egy nagyon szolid összeg volt, de el kell fogadni, hogy van egy szint, ami fölé nem tudtunk menni. Sajnálom. Van győztes, de nem feltétlenül az, akire az emberek első körben gondolnak. Sok vesztes van, de ez a piac szabálya. Az, hogy az Európa-liga nálunk van, és a Ferencváros mérkőzéseit az előző szezonban meg tudtuk mutatni, az nagyon meghatározó.
Ami a jövőt illeti: ez is három év, mint korábban, aztán lesz egy újabb tender, és ott egyeztetve a vezetőséggel valamilyen taktika mentén pályázunk. Látni kell, hogy irdatlan összegekről beszélünk. Az elmúlt időszakban a BL az, amellyel sok csatorna próbálkozott, aztán egy ciklus után el is engedte. Nem tudjuk, ki, hogy gondolkodik majd a következő pályázatnál. Látok folyamatokat arra, hogy más országokban miként kerül vissza a közszolgálati médiába a Bajnokok Ligája közvetítések egy része. Én nagyon szeretném, hogy ismét nálunk legyen a sorozat, és pénztárcától függetlenül mindenki láthatná a meccseket.”
A kormányváltás viszont keresztülhúzta a terveket, az RTL pedig 2031-ig, azaz további négy szezonra behúzta a BL-közvetítési jogokat, ráadásul már teljesen egyedül. De a Sport TV sem szerénykedhet, ők az Európa Liga és Konferencia Liga "A" csomgaját szerezték meg és közvetíthetnek, ugyaneddig.
Vagyis a közmédia hoppon maradt, hosszú évekig nem közvetítenek egyetlen meccset sem a három kupasorozatból.
És még az is lehet, hogy a magyar futballtól is búcsúzniuk kell.
Viszlát, NB I?
Néhány hete kapott szárnyra a pletyka, hogy az MLSZ által kiírt nyílt pályázaton az RTL és a Sport TV közösen indulhat, és eséllyel pályázhat az NB I jogaira. A csakfoci.hu értesülései szerint viszont kitolták a pályázat határidejét és az érdeklődők esetében eltörölték a 3 millió forintos "letétet" is. Utóbbi azért lehet fontos, mert az MTVA-nál jelnleg nincs olyan személy, aki pénzügyi vállalásokat tehetne, így az eredeti feltételek mellett a közmédia még pályázni sem tudott volna, mert a letét biztosítása is nehézségbe ütközött volna.
Enek eltörlésével viszont megnyílt az esély arra, hogy az M4 Sport legalább az érdeklődését tudja jelezni a jogok iránt, és nem esik ki teljesen a pályázati lehetőségből. Esetükben az idő volt mindig a legnagyobb ellenség, de az új kormány megalakítása után felgyorsulhatnak a köztévéhez kapcsolódó döntések is, ami magával hozhatja azt is, hogy az MTVA továbbra is fontos szerepet vállaljon a magyar sportéletben - írja a lap.

A portál hozzáteszi, a Sport TV továbbra is komoly esélyesnek számít, ám esetükben az okozna nehézséget, ha a teljes csomagot egyedül kellene teljesíteniük, ez pedig nagyon komoly összegekbe kerülne. A másik esélyes pályázó az RTL lehet, ám a Csakfoci információi szerint az ő esetükben a Ferencváros mérkőzéseinek közvetítése jelentené a fő vonzerőt, a platform esetében pedig a streamet preferálnák, így egyelőre nehéz elképzelni azt a konstrukciót, amiben ők igazán megtalálnák a helyüket, ha egyedül pályáznak. Arról pedig nem tudni még biztosat, hogy a fent említett két tévétársaság valóban közösen pályázna-e.
A lap informátoraira hivatkozva azt is írja, nagy a valószínűsége, hogy az első pályázat nem lesz sikeres és másodikat kell majd kiírni új feltételekkel, és szoros határidővel annak érdekében, hogy az új bajnokság kezdetére meglegyen az NB I-es bajnokság közvetítő partnere.
A nemzeti liga egyébként július 24-én, pénteken startol. A legnagyobb kérdés az, hogy az MTVA a kezdésig hátralévő két hónapban (vagy még korábban) képes lesz-e talpra állni és sikeresen pályázni. Ha igen, akkor örülünk, ha nem, akkor már az lesz a kérdés, hogy:
van-e értelme fenntartani egy olyan állami sportcsatornát, ami még a magyar focit sem közvetíti?
A választ meg fogjuk tudni a következő hónapokban.
Fotó: MTVA Sajtószoba
További tartalmak Facebook és YouTube csatornánkon. Kövess minket ott is!
